Ogrody zimowe klasyczne

Z ogrodami zimowymi nie jesteśmy specjalnie zaprzyjaźnieni i tak jak ogrody rozumiane w sposób czysto rekreacyjny są w umiarkowany sposób elementem naszej kultury, tak ogród zimowy tworzony przy domach w zasadzie w niej nie istnieją. Jest to egzotyczny wynalazek z innych części świata i dopiero od niedawna witają one również u nas. Moda rośnie coraz bardziej i za niedługo pewnie każdy szanujący się właściciel domu będzie posiadał ogród zimowy. Od czego tu zacząć. Jak zwykle, najlepiej od klasyki.

Tylko jak wygląda klasyka w świecie ogrodów zimowych?

Nie da się ukryć, że ogród zimowy nie jest tak naprawdę wynalazkiem specjalnie imponującym. Przynajmniej w swojej klasycznej postaci. Mamy tutaj bowiem do czynienia z niczym więcej, jak po prostu z ekstrawagancką werandą. Tak, werandą, ponieważ pierwsze pomysły na ogrody polegały po prostu na tworzenie przejścia pomiędzy domem i ogrodem, czegoś w pół drogi, co jeszcze jest domem, ale już jest zielenią i nie jest już częścią świata zewnętrznego, chociaż nie przechodzi przez próg domu. Takie podejście oznacza też, że nie są ogrzewane. Dla wielu osób może to być szok, ale klasyczne ogrody zimowe nie posiadają ogrzewania. Jest to po prostu coś w rodzaju szklarni, co pozwala nam na dłuższe cieszenie się latem i szybsze przyjście wiosny. Możemy też do klasycznego ogrodu zimowego wyjść w czasie ulewy i cieszyć się zapachem deszczu bez moknięcia czy błota pod nogami. Ma to swój urok, ale trzeba mieć na uwadze, że komfort klasycznych ogrodów zimowych jest dość mocno ograniczony.

Nowoczesna klasyka

Kiedy mówmy o klasycznych ogrodach zimowych, zazwyczaj nie mamy na myśli aż tak klasycznej klasyki, jak rozwiązania powyżej. Raczej chcemy się kierować trendami, które pojawiały się w ostatnich dekadach. Tutaj już bardziej poszalejemy, ponieważ opcje, jakie można uznać za klasyczne, są bardzo zróżnicowane.

Pierwszym z brzegu przykładem jest ogród zimowy przytulający się do domu. Jego przestrzeń to taras, który został obudowany przeszklonym szkieletem. Co ciekawe, najstarsze opcje takich prostokątnych ogrodów zimowych posiadały przeszklenie w postaci łuku, którego centrum znajdowało się przy ścianie budynku i półkole, a właściwie ćwiartka koła była rysowana na zewnątrz. Nowocześniejsze wydania ogrodów zimowych niemal zawsze są oparte o kąty proste i szkielet jest znacznie mniej widoczny niż w rozwiązaniach starszych.

Staramy się udawać, że ścian nie ma w ogóle. W klasycznych konstrukcjach nie boimy się zaznaczać obecności ścian, chociaż trzeba przyznać, że byliśmy do tego w dużej mierze zmuszeni przez ograniczenia materiałowe.

Najmodniejsze opcje do niedawna

Za klasykę można uznać także to, co było mocne przed dekadą, a to były akurat bardzo ciekawe rozwiązania. Ogród zimowy stawał się bowiem dużym, przeszklonym igloo, które potrafiło nawet całkiem odłączyć się od domu i być po prostu altaną ustawioną w ogrodzie. Jak można się domyślać, nie było to rozwiązanie tanie.

Zobacz nasze realizacje


Firma ALLUX wykonała już setki realizacji ogrodów zimowych, letnich w całej europie. Posiadamy dzięki temu długoletnie doświadczenie w tej branży i rzeszę zadowolonych Klientów.

Zobacz wszystkie realizacje

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij