Ogrody zimowe nowoczesne

Tworzenie ogrodów zimowych nigdy nie było specjalnie popularne w naszym kraju, ponieważ nie jesteśmy narodem, który czułby specjalną wrogość w stosunku do zimy. Nie mamy najmniejszych problemów przed wybraniem się na kulig czy ulepieniem bałwana, więc mało kto miał potrzebę wyrywania zimie kawałka zieleni i chowania się w nim przy zachowaniu bezpośredniego kontaktu z zimą za oknem. Brak tradycji na tym polu paradoksalnie stał się katalizatorem powstania mody na ogrody zimowe, ponieważ do klasycznej formy takich miejsc byśmy się w pełni raczej nigdy nie przekonali, ale forma nowoczesna to zupełnie inna kwesta.

Przeszklony pokój

Jeśli mielibyśmy zdefiniować nowoczesny styl budowania ogrodów zimowych, to wskazalibyśmy po prostu na umieszczenie jednego z pokojów poza domem, a właściwie wypuszczenie go poza główną bryłę budynku. Jest to bardzo obrazowe i równocześnie wyjątkowo trafne ujęcie tego podejścia do tworzenia ogrodów zimowych, ponieważ nowoczesny ogród zimowy wcale nie jest jakąś dobudówką do domu czy elementem do niego dołożonym. Są jego częścią, ale częścią odrobinę niesforną.

Najważniejsza różnica, którą trzeba podkreślać na każdym kroku, jest to, taki ogród zimowy przestaje być ogrodem. Nie znajdziemy w nim raczej roślin, ale pojawić się może telewizor czy komputer, co kiedyś byłoby nie do pomyślenia, ponieważ takie miejsce ma być sposobem na kontaktowanie się z naturą, wracaniem do niej także w zimie. Odrzucamy może nie całkowicie, ale w zdecydowanej większości takie podejście na rzecz budowania typowej przestrzeni użytkowej z oknami zamiast ściany. To spostrzeżenie także jest ważne, ponieważ nowoczesne ogrody nie ewoluowały z werand, tak jak ogrody klasyczne, ale stały się krokiem dalej w trendzie tworzenia ścian ze szkła. Skoro nasz pokój dzienny, salon, może być bezpośrednio połączony z tarasem i w większości ściana pomiędzy pokojem i tarasem jest przeszklona, dlaczego by nie zbudować tam małego, przeszklonego daszku? Albo dachu większego? A potem go zabudować? A potem jeszcze usunąć pierwotną ścianę, bo po co niby właściwie ona tam stoi?

Na koniec przenosi się meble poza bryłę budynku i nasz salon jest dwa razy większy, z połową pomieszczenia poza domem. Efekt jest zjawiskowy i od razu mamy więcej przestrzeni.

Zobacz nasze realizacje


Firma ALLUX wykonała już setki realizacji ogrodów zimowych, letnich w całej europie. Posiadamy dzięki temu długoletnie doświadczenie w tej branży i rzeszę zadowolonych Klientów.

Zobacz wszystkie realizacje

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij