Projektowanie ogrodów zimowych

Zimą także marzymy o zieleni oraz bujnych i kolorowych kwiatach, jakie widujemy latem na łąkach. Z myślą o wszystkich pasjonatach przyrody, także zimą, powstają wspaniałe ogrody zimowe, których zaprojektowanie i stworzenie wbrew pozorom nie jest najtrudniejsze.
Niezależnie od tego czy jesteście na etapie projektowania własnego domu czy też przymierzacie się do generalnego remontu, zawsze można zaplanować stworzenie ogrodu zimowego, choć najłatwiej projektować ogród zimowy jeszcze na etapie projektowania domu.

Co to jest ogród zimowy?
Ogród zimowy jest nieodłączną częścią domu mieszkalnego, a jedyne co go wyróżnia, to fakt że jest przeszklonym pomieszczeniem, stanowiącym miejsce wyjątkowo jasne i znajdujące się zwykle od strony wschodniej bądź zachodniej domu. Tutaj doskonale się wypoczywa, ale także pracuje czy spożywa posiłki, dlatego ogród zimowy może być nie tylko oazą roślinności, ale również pracownią czy też jadalnią, w której codziennie spotyka się przy stole cała rodzina.

Zacznijmy od planowania…
Planując kształt i wielkość ogrodu zimowego, najpierw wybierzmy jego właściwe położenie. Wbrew pozorom najlepszym położeniem na taki ogród zimowy nie jest strona południowa, albowiem latem będziemy zmuszeni tą część domu klimatyzować. Strona północna jest zdecydowanie zbyt ciemna dla posadzonej roślinności, dlatego najlepiej jest usytuować ogród zimowy od strony wschodniej bądź zachodniej, gdzie z jednej strony roślinność będzie bujnie rosła, a z drugiej my sami zawsze znajdziemy tam właściwe miejsce do odpoczynku.

Budowa ogrodu zimowego
Kiedy już zdecydujemy się na budowę ogrodu zimowego, z pewnością powinniśmy zlecić to zadanie fachowcom. Zarówno projektowanie jak i budowanie tego rodzaju ogrodów, wymaga właściwych umiejętności, znajomości podstaw architektury i budownictwa. Ogrody zimowe są konstrukcjami budowlanymi na bazie szkieletów aluminiowych, a ich wypełnienie stanowi zwykle przezroczyste bądź barwione szkło.
Najlepszym materiałem do wypełnienia jest szkło hartowane, które stanowi najwyższą odporność na warunki atmosferyczne, dodatkowo można powlec je również specjalistyczną powłoką, która jest odporna na przegrzewanie. W ogrodach zimowych najczęściej stosuje się ogrzewanie podłogowe, a jedną z ważniejszych części konstrukcji ogrodu, jest właściwie wyprofilowany dach. Powinien zostać zaprojektowany tak, aby nie odkładał się na nim zimą
śnieg, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do jego zawalenia.
Każdy kto marzy o własnym ogrodzie zimowym może stać się jego szczęśliwym właścicielem. Oczywiście na etapie budowania domu planowanie i budowa ogrodu zimowego stanowi tańszą inwestycję, mimo to wiele osób decyduje się na tego typu inwestycje, także podczas generalnych remontów i przebudowywania gotowych już domów. Nawet najmniejszy ogród zimowy cieszy, albowiem przebywanie wśród zieleni to najlepszy sposób
na skuteczny relaks i odpoczynek.

Zobacz nasze realizacje


Firma ALLUX wykonała już setki realizacji ogrodów zimowych, letnich w całej europie. Posiadamy dzięki temu długoletnie doświadczenie w tej branży i rzeszę zadowolonych Klientów.

Zobacz wszystkie realizacje

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij